Co jest dobre na kamień w czajniku?

Co jest dobre na kamień w czajniku?

Kamień w czajniku? Miejska woda – twarda woda.

Twarda woda - kamień w czajniku - zdjęcie
Miejska woda

Dzisiaj pomogę Ci rozprawić się na dobre z problemem – kamień w czajniku nie będzie już ci dokuczał.

W większych miastach woda dostarczana z oczyszczalni często jest twarda. Co to znaczy, że woda jest twarda?
Twardość wody mierzy się w [mval/dm3] – jednak jest to jednostka którą nie będziemy sobie zawracać głowy 😉 Otóż chodzi głównie o stężenie kationów wapnia i magnezu oraz opcjonalnie żelaza(II) i manganu(II) w litrze wody. Gdy tych związków jest zbyt dużo w wodzie to woda nie jest nawet zdatna do picia! Należy zwrócić na to uwagę i dla swojego bezpieczeństwa nie pić niefiltrowanej lub nieprzegotowanej wody prosto z kranu. Również zbyt duża twardość wody skutkuje tym, że środki czystości nie reagują tak, jak przewidział producent i często nie są tak wydajne (zużywamy wtedy większą ilość środków).

W moim czajniku jest kamień! Całe dno czajnika jest białe…

Zniszczony czajnik - zdjęcie
Zniszczony czajnik

 

Otóż te środki podczas gotowania wody są wytrącane i zamieniają się w osad. Większość tego osadu pozostaje na dnie czajnika, ale czy cały osad pozostaje? Otóż nie.. Nie wierzysz? Zagotuj wodę i zaparz sobie herbatę. Teraz odstaw herbatę do wystygnięcia, widzisz “kożuszek” na powierzchni? Tak. To jest właśnie kamień. Otóż picie na przykład takiej herbaty nie jest już tak szkodliwe jak picie wody

niefiltrowanej, ale nadal pozostaje ryzyko, że w twoich nerkach powstanie kamica nerkowa. Tak, twarda woda może być przyczyną kamicy nerkowej.

Jeżeli w twoim czajniku jest kamień na dnie i nie możesz go doczyścić, to nie martw się 😉 Czajnik prawie na pewno nadal się nadaje do użytku! Za czyszczenie czajnika należy się odpowiednio zabrać, na to jest kilka sposobów:

  1. Ocet pół na pół z wodą – przygotuj taki roztwór, zagotuj w czajniku i odstaw na jakiś czas, najlepiej na godzinę. Następnie wodę wylej i wlej świeżą wodę (ale nie prosto z kranu! nie popełniaj znowu tego błędu! Aby dowiedzieć się jaką wodę należy wlewać do czajnika poczekaj! W dalszej części tego artykułu będzie informacja). Wiadomo – ocet pozostawi po sobie zapach, więc aby go się pozbyć przegotuj  czajnik kilka razy czystą wodą – zapach zniknie.
  2. Stara metoda – łupinki ziemniaka. Możesz w to nie wierzyć, ale moja babcia właśnie tak czyściła czajnik! Wiadomo – nie jest to tak efektywna metoda jak na przykład ocet, ale nadal działa. Jeżeli za pierwszym razem po przegotowaniu łupinek ziemniaka z wodą w czajniku nadal będzie kamień – powtarzaj czynność aż do uzyskania efektów!
  3. Kwasek cytrynowy – metoda na którą trzeba poświęcić dużo czasu, ponieważ po przegotowaniu wody z kwaskiem czajnik należy odstawić na minimum noc. Do pełnego czajnika dodajemy od 4-6 łyżeczek kwasku i gotujemy wodę.
  4. KamStop! – najskuteczniejsza metoda którą szczerze polecam! Środek jest tani i szybko usuwa kamień, wystarczy go dodać do wody, zagotować i wylać (warto później również przegotować czystą wodę – tak dla pewności, że pozbyliśmy się całego środka)

Hura! Już wiem jak usunąć kamień w czajniku!

Dzbanek filtrujący - zdjęcie
Dzbanek filtrujący

Dokładnie – jak sam widzisz, nie jest to trudne, ale sztuką jest zapobieganie powstawania osadu po raz kolejny. Na to jest też kilka sposobów – niektóre kosztują i wymagają ingerencji w instalację wodną w twoim domu, ale są też i takie które prawie w ogóle nie kosztują.

Filtry nakranowe i podzlewozmywakowe – nazwa zawiła, ale od razu wiadomo o co chodzi, więc nie trzeba tłumaczyć o co chodzi. Tutaj tylko powiem, że koszt takich filtrów potrafi przekroczyć nawet 500zł. Dlatego jak tanio i skutecznie pozbyć się kamienia w czajniku? Otóż z pomocą przychodzą niepozorne dzbanki z filtrem. Nie spodziewałeś się, albo inaczej – nie pomyślałeś że to może pomóc ci pozbyć się kamienia? Otóż właśnie tak. Ta metoda przyszła do mnie przypadkowo – po prostu w pewnym momencie woda u mnie w domu była cały czas filtrowana przez taki dzbanek i niedawno patrząc w czajnik nie zauważyłam żadnego kamienia! Nic! A ostatnie czyszczenie przeprowadzałam… pół roku temu. Normalnie po 3-4 dniach kamień był już widoczny, a teraz zupełnie nic. I co najlepsze – dopiero po pół roku użytkowania mój filtr się zużył – więc wydajność takiego urządzenia jest imponująca. Ponadto koszt eksploatacji jest bardzo niski.


Produkty powiązane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *